piątek, 28 marca 2014

Prezentacja modeli #3

Prezentacja modeli #3



Po dość długiej przerwie prezentujemy Wam kolejny film. Tym razem jednak jego tematem nie są czołgi, a samoloty. Stworzenie modelu samolotu zajmuje dużo mniej czasu, dzięki czemu filmy będą pojawiać się regularnie. W pierwszym materiale pokażemy Wam jedne z najsłynniejszych samolotów drugiej wojny światowej - świetnie znanego nam Polakom brytyjskiego spitfire’a i niemieckiego messerschmitta bf 109 (będącego jego największym rywalem). Brytyjska maszyna jest wielu z Nas bliska, gdyż służyli na niej polscy piloci na zachodzie. Te dwa samoloty konkurowały ze sobą przez niemal całą wojnę, stając się symbolem walki i wyścigu zbrojeń między Niemcami, a Brytyjczykami. Dwa samoloty prezentowane dzisiaj to modele z początkowego okresu wojny.





Ten materiał wideo to też dobry pretekst, by nieco więcej powiedzieć o samolotach, gdyż do tej pory nie było na to okazji. To, jak ważne jest lotnictwo na wojnie, nikomu tłumaczyć nie trzeba. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy wróg ma całkowitą przewagę w powietrzu. Samoloty w naszej grze podzielone są na kilka prostych kategorii. Posiadamy myśliwce jedno i dwusilnikowe, lekkie, średnie, ciężkie bombowce oraz samoloty torpedowe. Mogą one mieć różne silniki gwiazdowe, rzędowe, czy odrzutowe. Samoloty posiadają różne parametry wpływające na ich wartość bojową, takie jak: szybkość, zwrotność, zasięg, łatwość produkcji, celność bombardowania czy siła ognia. Samoloty w odróżnieniu od pojazdów naziemnych są o wiele bardziej skomplikowane w eksploatacji. Po pierwsze - muszą zostać wyprodukowane w fabryce w bezpośredniej bliskości lotniska. Do lotnisk musi zostać dostarczone paliwo, aby zaopatrzyć w nie samoloty, by te mogły wystartować. Lotniska powinny posiadać obronę przeciwlotniczą, gdyż w razie ciężkich bombardowań stracimy maszyny znajdujące się na lotniskach oraz cenny surowiec. Inną oczywistą sprawą jest to, że gdy podczas lotu naszej maszynie zabraknie paliwa - spada i się rozbija. Zmusza nas to do organizacji sieci lotnisk na podbitych przez nas terytoriach, gdyż ilość stacjonujących pojazdów na nich jest ograniczona, a maszyna powracająca z akcji bojowej musi gdzieś wylądować. To wszystko sprawia, że organizacja lotnictwa musi być przemyślana, a same podniebne batalie można nazwać dużo bardziej subtelnymi w porównaniu z bitwami czołgów. Zarządzanie lotnictwem tak bardzo różni się od zarządzaniem wojsk lądowych, czy marynarką, iż można powiedzieć, że każda z tych czynności to gra w grze, a mówimy przecież dopiero o jednym trybie rozgrywki

Wkrótce kolejne filmy, czuwaj!


niedziela, 23 marca 2014

Wyniki głosowania

Wyniki głosowania




A więc stało się J Już wiemy jakimi nacjami chcielibyście grać. Wielkie dzięki dla ludzi którzy wyrazili swoje opinie. Jeśli ktoś nie zdążył może jeszcze napisać nam maila w przeciągu kilku dni.

Gracze którzy chcą grać ZSRR:

Paweł Gomułka
Wybieram ZSRR ponieważ mają dobre czołgi (IS-1, IS-2, T-44) które mogą rywalizować z najlepszymi czołgami innych nacji oraz czołgi które można produkować na dużą skalę (T-34) co może dać silną armię pancerną oraz bardzo liczną.

Geralt
Zgodnie z prośbą odpowiadam: myślę, że będę grał Armią Czerwoną. Po pierwsze dlatego, że po prostu lubię radzieckie uzbrojenie. Po drugie przyznam, że średnio interesuje mnie tryb kampanii, za to chętnie będę grał w historyczne scenariusze bitew frontu wschodniego.

Piotr Szeszkowski
Osobiście wybrałbym przed ostatnią nację, czyli ZSRR. Do mojego wyboru przyczyniło się to, iż w tej nacji umieściliście podstawowe czynniki zapewniające zwycięstwo i dobrą zabawę, czyli dobre pojazdy pancerne i duże zasoby ludzkie. "Ach te krwawe ludzkie fale, tak pięknie rozbijające się o nasz okop" - mógłby powiedzieć mój przeciwnik, gdyby nie wsparcie czołgów. Pozytywnym czynnikiem wpływającym na wybór, jest tez artyleria, która może łatwo zrekompensować lotnictwo i marynarkę. Kawaleria przyda się niemniej niż sama piechota, będzie doskonałą osłoną dla nacierających czołgów, przecież zasoby są tak liczne, iż straty nie grają roli (tak myśli przciętny radziecki dowódca). No, nie zapominajmy o tym, że wpływ na wybór ma też trochę kultura. Historia, seriale i filmy, np: "Czterej pancerni", gry typu "Panzers" czy "Wargame" dają odczuć swój wpływ przy wyborze nacji.

Ewentualnymi nacjami, którymi chętnie bym zagrał, byłyby Rumunia lub Węgry. Nie mam pojęcia czemu, ale lubię obie z nich, nie są po stronie ZSRR ani Aliantów, walczą ramię w ramię z III Rzeszą, biją "ruskich", a ich technika jest dość specyficzna. Rumunia według mnie jest doskonałą nacją do defensywy, Węgry zaś powinny nadać atakowi Niemców smaczku, ponieważ zawziętość żołnierzy, jakość sprzętu i wyszkolenie poderwałoby zwykłych Wehrmacht'owców do boju. Rumuni w defensywie wspierani przez SS albo innych niemiaszków daliby doskonale sobą kierować i zatrzymaliby niejedno uderzenie. Ale to są zagadnienia czysto teoretyczne, więc pozostańmy przy ZSRR.




Gracze którzy chcą grać USA

Szymek Wasielewski
Tak się składa, że od dłuższego czasu interesuje mnie II wojna światowa. Po przeczytaniu wielu książek, największą sympatię wzbudza we mnie armia Stanów Zjednoczonych. Urzeka mnie wiele rzeczy, takich jak na przykład uzbrojenie piechoty, czy genialny wygląd mundurów wojsk powietrznodesantowych. Ponad to, uważam, że czołgi takie jak M4 Sherman (i wszystkie jego wersje) oraz M26 Pershing wyglądają, mówiąc kolokwialnie, epicko. Jednak faktem,
 który najbardziej przyciąga do Jankesów, jest pewien, niepowtarzalny styl bycia tej armii.

 Co do samej gry, zdecydowanie swoją uwagę będę skupiał na wojskach USA, ciekawie zapowiadają się także Brytyjczycy. Interesuje mnie, co oznacza specyficzny styl gry jednostkami pancernymi.



Gracze którzy chcą grać III Rzeszą

Tomasz Bosak
Ja chciałbym grać III Rzeszą. Ta nacja podoba mi się ze względu na swoją skrajność. Chodzi tu o to iż Niemcy stawiają wszystko na jedną kartę produkując drogi i skomplikowany sprzęt który jakością ma nadrobić niewielką ilość. Podoba mi się fakt że przeciwnik może i zdobyć przewagę większą ilością sprzętu, ale gdy do walki wejdą Pantery, batalion ciężkich czołgów, samoloty odrzutowe czy super nowoczesne łodzie podwodne mina przeciwnika i popłoch jego wojsk jest bezcenny.

Łukasz Zoń
Zdecydowanie III Rzesza. Już w roku 1939 ma dużą przewagę technologiczną nad resztą krajów z Europy, położenie geograficzne wymaga szybkiego działania celem którego ma być zdobycie surowców do produkcji i modernizacji armii. Prócz umiejętnego planowania podbojów w trybie Kampanii, umiejętności będzie także wymagało sterowanie zwykłymi jednostkami, które mniej liczne na polu bitwy przewagę będą musiały sobie wywalczyć manewrami, zasadzkami i zdecydowanym działaniem.

Ciekawie zapowiadają się także jednostki "herbaciarzy", które też posiadały bardzo ciekawą doktrynę wojskową, opartą na powolnych, opancerzonych potworach wspieranych przez zabójczo szybkostrzelne "dwudziestki piątki"



Wygląda na to że nikt nie lubi herbaty :)

czwartek, 20 marca 2014

Cztery dostępne nacje

Którą wybrać?




Cztery nacje dostępne w grze zdecydowanie różnią się od siebie. Ten artykuł ma na celu przybliżenie specyfikacji każdej z nich, aby gracze mogli wybrać najlepszą dla siebie. Nację można wybrać na podstawie stylu gry jaki się preferuje (różne właściwości danych krajów wymuszają inny styl gry) lub też po prostu na podstawie tego który z dostępnych narodów kojarzy nam się najbardziej pozytywnie. Np. ktoś wybiera grę Wielką Brytanią bo źle kojarzą mu się Niemcy, ktoś inny wybiera ZSRR bo lubi czterech pancernych, a ktoś inny III Rzeszę bo odpowiada mu jej styl i uzbrojenie. Właściwie każdy powód wyboru, nawet najbardziej błahy, jest dobry. Najważniejsza jest przecież radość z rozgrywki.

Zacznijmy od stanów zjednoczonych. Większość  z Was pewnie oglądała wiele amerykańskich filmów czy seriali wojennych jak „Szeregowiec Rayan” czy „Kompania Braci”. Być może spodobały się Wam one na tyle iż to właśnie tą nacją chcecie grać? Stany zjednoczone to bardzo specyficzna nacja, pod każdym względem. Leży daleko od europejskiego teatru działań, przez co może bardzo rozbudować swoje wojska w bezpiecznej odległości od potencjalnych wrogów. USA jest też bardzo bogate w surowce. Jeżeli chodzi o wojska pancerne można powiedzieć że ta nacja jest typem „masowej”. Mimo iż jej sprzęt nie jest tak „groźny” jak sprzęt sowiecki czy niemiecki to nadrabia te wady ilością. Shermany, czołgi M3 czy niszczyciele M10 mogą być produkowane w olbrzymich ilościach. Oczywiście znajdzie się też sprzęt wyższej klasy, jak choćby M26. Również jeśli chodzi o zasoby ludzkie USA ma przewagę nad III Rzeszą czy Wielką Brytanią. Mimo iż w kwestii broni pancernej USA ustępuje innym nacjom jest bezkonkurencyjne jeśli chodzi o marynarkę i lotnictwo. Ilość dostępnego sprzętu i różnych właściwościach sprawia że żadna inna nacja nie może się z nią równać. Duża ilość lotniskowców (niektóre nacje wcale ich nie posiadają) czy wiele dostępnych samolotów o specyficznych właściwościach (nowoczesne myśliwce nocne) oraz bardzo rozbudowane etaty dla tych jednostek, są tego przykładem. Solidnie rozwinięta jest także artyleria, choć brakuje nieco dobrej armaty przeciwpancernej.



Zalety:
Marynarka
Lotnictwo
Masowość broni pancernej
Zasoby ludzkie

Wady:
Słaba jakość broni pancernej
Brak dobrej armaty przeciwpancernej

Całkowitym przeciwieństwem USA w naszej grze są hitlerowskie Niemcy. Położone w europie są w bliskości z potencjalnymi wrogami. By zdobyć nowe surowce muszą najechać sąsiednie kraje (Polska, Czechy, Rumunia). Z początku niemieckie wojska pancerne są proste i tanie, by potem przez Pantery i Tygrysy oraz pojazdy zbudowane na ich podstawie zmniejszyć ilość na rzecz jakości. Czołgi niemieckie są drogie w produkcji i eksplantacji, jednak w walce jeden na jednego, bez wsparcia lotnictwa i artylerii potrafią zadać duże straty przeciwnikowi. Podobnie sprawa ma się z lotnictwem. Niemcy produkują samoloty odrzutowe które są świetnie uzbrojone, jednak drogie w produkcji. Brak także ciężkiego bombowca. Jeżeli chodzi o zasoby ludzkie Niemcy dysponują zdecydowanie mniejszym potencjałem niż USA. III Rzesza posiada dobre okręty wojenne i łodzie podwodne, brak jej natomiast lotniskowców. Na wysokim poziomie stoi artyleria, która podobnie jak czołgi jest niestety droga.



Zalety:
Wysokie jakości broń pancerna
Wysokiej jakości lotnictwo
Wysokie jakości artyleria
Dobre okręty wojenne i łodzie podwodne

Wady:
Wysoka cena produkcji i utrzymania wyżej wymienionych
Brak ciężkiego bombowca
Brak lotniskowca



Związek radziecki jest czymś pomiędzy USA i Rzeszą. Podobnie jak USA zajmuje ogromne terytorium bogate w surowce. Również posiada ogromne zasoby ludzkie. Dużym plusem jest tutaj kawaleria, nie dostępna w innych nacjach. Jeśli chodzi o broń pancerną jest gdzieś pomiędzy masowością USA, a groźnym sprzętem niemieckim, choć zdecydowanie bliżej im do Stanów Zjednoczonych. T-34 jest podobnie jak Sherman produkowany masowo, choć nie brakuje też bardziej śmiercionośnych machin jak IS-2, IS-3 czy T-44. Łatwo dostępna i rozbudowana jest też artyleria, jedna z najpotężniejszych w grze. Wadą jest natomiast prymitywne lotnictwo. Na początku gry ZSRR posiada bardzo prymitywne lotnictwo, które z czasem nieco się poprawia, brak jednak dwusilnikowych myśliwców czy myśliwców odrzutowych. Prymitywna jest również marynarka. 



Zalety:
Zasoby ludzkie i kawaleria
Broń pancerna
Artyleria

Wady:
Lotnictwo
Marynarka

Ostatnią nacją jest Wielka Brytania. Odizolowana podobnie jak USA, posiada jednak dużo mniej terytoriów i zasobów ludzkich. Wymusza to szybką ekspansje na kontynent. Na uwagę zasługują bardzo ciekawe siły pancerne. Nie występuje tu podział na czołgi lekkie, średnie i ciężkie jak w innych nacjach, a na lekkie, szybkie i piechoty. Wymusza to specyficzną taktykę gry. Lotnictwo i marynarka są bardzo rozbudowane, ustępują tylko USA. Na dobrym poziomie jest również artyleria, podobna do amerykańskiej jednak z dobrą przeciwpancerną 17-funtową armatą.



Zalety:
Marynarka
Lotnictwo
Artyleria
Innowacyjne podejście do broni pancernej

Wady:
Położenie geograficzne

niedziela, 16 marca 2014

Udostępniony model

Udostępniony model - sprawozdanie




Oto sprawozdanie z udostępniania pierwszego modelu naszej gry. Chcemy bardzo podziękować wszystkim którzy aktywnie przyczynili się do tego przedsięwzięcia. Wykonywanie modeli jest dla naszej gry bardzo istotne, dlatego informacje od Was uzyskane pozwolą nam lepiej planować rozwój i dystrybucję gry.

Najpierw otrzymaliśmy od Was kilka komentarzy. Pozwolimy sobie na przytoczenie kilku.

Paweł Gomułka
Skleja się całkiem przyjemnie, może trochę czasochłonne i dla mniej cierpliwych osób może być problematyczne ale nie jest to skomplikowane.

Tomasz Bosak
 Najpierw trzeba kilka zepsuć żeby się nauczyć, ale ogólnie jak już się załapie to nie jest to trudne. Jest to jednak bardzo absorbujące i jedna taka "kartka" na dzień to max. moich możliwości "produkcyjnych.

Wreszcie przyszedł czas na pierwsze wiadomości ze zdjęciami. Fragment maila od Denisa.

Witam oto ten czołg po prawej jest t-34/85 zrobiony przez mojego ojca (ten z lufą wyżej) a ten po lewej (z lufą niżej) jest zrobiony przezemnie. Czołgi robiło się dojść fajnie ale według mnie i taty  niektóre elementy są zbyt małe i powinny być większe.




Ostatni i najdłuższy list napisał do nas Geralt. Załączył też kilka zdjęć.

Czołgiem! ;-) Oto przesyłam zdjęcia modeli, które zdołałem jak dotąd złożyć. Nie miałem większych kłopotów ze składaniem, poza tym, że czasem ciężko było prosto złożyć kadłub i przez to jeden model jest trochę przekrzywiony. Co prawda parę modeli nie wyszło i poszło do kosza, ale kiedy trochę się poćwiczy, sklejanie nie jest zbyt trudne. Jak widać jednemu z czołgów dorobiłem dla ozdoby flagę i zrobiłem modelom rodzinne zdjęcie z (niedokończonym jeszcze) plastikowym bratem w większej skali.




Bardzo dziękujemy za odzew. Wciąż czekamy na kolejne wiadomości. Wszystkie zapytania i przemyślenia wysyłajcie na nasz e-mail: kampaniaprojekt@gmail.com

Jeśli ktoś nie zdążył pobrać modelu dajcie znać, udostępnimy go ponownie.

niedziela, 2 marca 2014

Piechota

Piechota w Kampanii


Od dłuższego czasu dostajemy wiele zapytań czy w grze będzie dostępna piechota. Zawsze odpowiadaliśmy twierdząco na tego typu pytania, jednak dopiero teraz powiemy o jednostkach piechoty nieco więcej.
Gracze - w zależności od kraju, który wybiorą do gry - będą mogli powoływać różne ilości żołnierzy. Szybkość z jaką zostaną wyszkoleni zależeć będzie od ich profesji. Będzie je można zawiązywać w większe (np. dywizja) i mniejsze jednostki, z których będzie można potem zbudować armie.
Profesje piechoty możemy podzielić następująco:

Piechota
Snajperzy
Saperzy
Spadochroniarze
Piechota ze sprzętem przeciwpancernym
Piechota z moździerzami
Kawaleria

Ponadto w grze występują także artylerzyści do obsługi dział, mechanicy do naprawy pojazdów oraz budowlańcy do stawiania budynków. Piechota dostępna będzie najprawdopodobniej w formie kart.


J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...