piątek, 19 sierpnia 2016

Wozy Bojowe Świata - IS-2 tom III

Wozy Bojowe Świata - IS-2 tom III

Kilka dni po premierze „Wozy bojowe” podesłały nam trzeci numer swoich monografii - tym razem traktujący o sowieckim czołgu ciężkim IS-2. Czołg ten znajdzie się w naszej grze, więc monografia dotycząca go jest dla nas dużą pomocą. Poza tym, jest to jedna z naszych ulubionych konstrukcji z okresu drugiej wojny światowej.

Tak jak w poprzednich dwóch tomach monografia została podzielona na działy takie, jak: historia rozwoju, opis techniczny, organizacja jednostek i zastosowanie bojowe. Narodziny tej konstrukcji zostały opisane od momentu ewolucji czołgu KW, z której wreszcie ukształtował się czołg nazwany pseudonimem dyktatora. Opisano także proces produkcji i wprowadzane podczas niej modyfikacje. Omówiono także gruntowny program modernizacyjny tych maszyn do standardu IS-2M. Dla nas jako twórców bardzo istotne były działy o organizacji jednostek i wykorzystaniu bojowym omawianej konstrukcji. Ilość wyprodukowanych czołgów oraz zorganizowanie jednostek bojowych czołgów ciężkich nie miały odpowiedników w żadnym innym kraju. Pułki czołgów ciężkich gwardii składały się z 21 pojazdów. Potem zaczęto organizować także Brygady liczące po 65 ciężkich czołgów. Dla porównania batalion Tygrysów liczył 45 maszyn.  W monografii znajdziemy opis zastosowania bojowego „Stalinów” w armii czerwonej podczas wojny, ale bardzo dużo miejsca poświęcone jesttakże ich zastosowaniu w LWP. Opisane zostały wszystkie cztery Polskie pułki, choć tak naprawdę jedynie dwa zdołały wziąć udział w walkach. Została przedstawiona także służba ISów po wojnie w armii czerwonej, LWP oraz wielu innych krajach. Tutaj olbrzymi plus dla autorów. Bardzo interesowała mnie służba „Stalinów” na Węgrzech, w Chinach, NRD czy Kubie i dzięki monografii Wozów Bojowych mogłem zaspokoić swoją ciekawość. Informacje zawarte w tych rozdziałach będą pomocne także przy tworzeniu dodatków do gry, w których pojawią się omawiane czołgi.

Podsumowując - trzeci numer Wozów Bojowych to kolejna świetna monografia. Jest ona dla nas wielką pomocą przy tworzeniu gry. Wszystkich, którzy jeszcze nie zakupili monografii zachęcamy i odsyłamy do sklepu (link na dole). Naprawdę warto, kawał wiedzy w przystępnej cenie!
PS. Uważni znajdą na pewno w monografii ciekawostkę związaną z serialem „Czterej pancerni i pies”.
Link do sklepu ->  http://obronnosc.pl/e-sklep/

J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...