środa, 27 lipca 2016

IS-2 vs Tiger

IS-2 vs Tiger

Porównanie niemieckiego Tygrysa i radzieckiego IS-2. 

Dzisiaj mamy dla Was małe porównanie dwóch czołgów z naszej gry. Ich statystyki w naszej grze opracowaliśmy oczywiście na podstawie rzeczywistych danych technicznych. A więc do dzieła!
Pancerz
Jeżeli chodzi o ochronę pancerną górą jest zdecydowanie czołg radziecki. Jeżeli chodzi o kadłub mamy tutaj 10 poziom z przodu oraz 5 z boku i tyłu. U Tygrysa przedni pancerz jest 6 poziomu, a boczny i tylny również 5. Wieże mają podobne opancerzenie jak kadłuby czołgów.

Działo 
Obie konstrukcje mają maksymalny zasięg strzału jeśli chodzi o czołgi w naszej grze. Penetracja Tygrysa jest większa (9,8,7,6,5) niż IS-2 (8,7,6,5,4), ale radziecki czołg ma specjalne bonusy z powodu armaty dużego kalibru. Jego pociski mogą eliminować wrogie czołgi bez konieczności penetracji pancerza.

Karabin maszynowy
Oba pojazdy posiadają karabin maszynowy do walki z piechotą. U Tygrysa jest on z przodu w kadłubie, a u IS-2 z tyłu w wieży. Można nimi prowadzić ogień niezależnie od działa.

Amunicja
Oba pojazdy mogą używać zarówno amunicji przeciwpancernej jak i burzącej. Tutaj zdecydowanie wygrywa Tygrys. 10 pocisków niemieckiego czołgu w porównaniu z 3 pociskami konstrukcji z ZSRS robi różnicę.

Prędkość, silnik, zużycie paliwa
Te parametry są jeszcze w trakcie opracowywania. Jednak na podstawie rzeczywistych danych technicznych wiemy że IS-122 posiada silnik diesla, a Tiger silnik benzynowy. Ma to znaczenie przy przejmowaniu surowców i pojazdów przeciwnika. Tygrys ma także większe zużycie paliwa, które zostanie odwzorowane w naszej grze.

Masa
Czołg radziecki waży "tylko" 46 ton, a Panzer VI aż 11 ton więcej. Ma to znaczenie między innymi przy pokonywaniu mostów. "Stalin" jest w stanie "załapać się" na przeprawę przez mosty które nie dadzą rady udźwignąć Tygrysa.

Związki taktyczne
Podstawową jednostką dla Tigerów jest batalion ciężkich czołgów który w naszej grze odpowiada zwykle 5 pojazdom. Podstawową jednostka taktyczną w której skład wchodzi IS-2 jest pułk czołgów ciężkich gwardii składający się w naszej grze z 3 pojazdów. Niewielka ilość amunicji oraz niewielka ilość czołgów w jednostce sprawiają że wykorzystanie Stalina jest dość ograniczone. Dostępne będę jednak także brygady czołgów ciężkich gwardii składające się z 7 ISów zgodnie z tym jak to miało miejsce w rzeczywistości.


Jak zwykle zachęcamy do zadawania pytań. Będziemy wdzięczny za wszelkie uwagi. Dajcie znać co myślicie :)


J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...