wtorek, 10 czerwca 2014

X Jubileuszowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bytomiu "Śląskie Manewry 2014"

X Jubileuszowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bytomiu "Śląskie Manewry 2014"
W niedzielę ósmego czerwca miałem przyjemność uczestniczyć w ostatnim dniu zlotu pojazdów militarnych "Śląskie Manewry" odbywającym się w Bytomiu. Zapraszam do przeczytania krótkiej relacji.

Organizatorem tegorocznej jubileuszowej imprezy były gmina Bytom oraz Stowarzyszenie 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Dziesiąty jubileuszowy zlot odbył się w dzielnicy Miechowice na terenach poprzemysłowych dawnej kopalni węgla kamiennego Miechowice przy ul. Racjonalizatorów. Impreza choć darmowa była zorganizowana z dużym rozmachem. Dynamiczne pokazy czołgów i wozów opancerzonych, salwy z dział armatnich, występy skoczków spadochronowych to tylko niektóre z atrakcji. Zwiedzający mogli zobaczyć broń oraz pojazdy używane w czasie II wojny światowej, zimnej wojny, a nawet te używane obecnie! Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się czołgi PT-91 "Twardy" oraz kultowy już T-34/85 których dynamiczny pokaz jeszcze bardziej podgrzał atmosferę. Warto dodać że do wielu pojazdów (w tym do Rudego) można było wsiąść. Sporą atrakcją była też przejażdżka BWP (ale tylko w roli pasażera).

Oprócz tego nie zabrakło zaplecza gastronomicznego (szczególnie warto tu wyróżnić tradycyjną wojskową grochówkę) oraz stoisk z pamiątkami. Zlot w Bytomiu oferował rozrywkę dla całej rodziny. To jedna z większych inicjatyw tego typu w naszym kraju dlatego wspieramy ją gorąco, liczymy że za rok będzie równie dobrze! A teraz zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.


J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...