piątek, 8 lipca 2016

O czołgach cz. 2

O czołgach cz. 2


Witajcie! Pierwszy artykuł poświęcony pojazdom pancernym w naszej grze dotyczył opancerzenia. Dowiedzieliście się z niego na jakiej podstawie oceniamy opancerzenie poszczególnych czołgów. Dzisiaj w jego drugiej części zajmiemy się uzbrojeniem. Zapraszamy do lektury!

Mimo że główne testy jeszcze przed nami system strzelania i penetracji dział czołgowych i artyleryjskich w naszej grze ciągle ewoluował. Przedstawimy Wam teraz jego najnowszą formułę która pewnie nie zmieni się w drastyczny sposób. Przede wszystkim pojazdy ze względu na swoją klasę mają różny system prowadzenia ognia. Inaczej wygląda to gdy wydajemy polecenia czołgom, inaczej gdy każemy ostrzelać dany cel działom samobieżnym. Czołgi mogą niszczyć jedynie cele w zasięgu ich pola widzenia. Artyleria natomiast może ostrzelać cel na podstawie współrzędnych. Jeszcze inaczej ogień prowadzą niszczyciele czołgów wyspecjalizowane do ich zwalczania, ale o tym w następnych wpisach.
 
Ze względu na kaliber, długość lufy oraz ogólna konstrukcję działa czołgi mają różny zasięg strzału. Oto krótka rozpiska która pozwoli mniej więcej zaprezentować co mamy na myśli.

 
Zasięg I poziomu – Renault FT 17, Fiat 3000
Zasięg II poziomu – Panzer II, T-26, M13
Zasięg III poziomu – T-34, M4 Sherman, Panzer III, KW-1, Cromwell
Zasięg IV poziomu – Pantera, Sherman Firefly, M4 Sherman 76w, T-34/85
Zasięg V poziomu – Tygrys Królewski, IS-2, M26 Pershing, HummelI tutaj warto dodać że np. działo samobieżne Hummel posiada zasięg strzału V poziomu, ale może prowadzić ogień nawet dalej po otrzymaniu odpowiednich współrzędnych. Penetracja strzału maleje wraz z odległością. Penetracja podobnie jak opancerzenie została podzielona na poziomy co 20mm. Czyli pancerz o grubości 8mm i działo o penetracji 15 mm na danej odległości maja pierwszy poziom. Pancerz o grubości 55mm i działo o penetracji 42mm na danej odległości mają trzeci poziom.
 

Jak więc wygląda penetracja pancerzy? System jest bardzo prosty, ale pozwala na dość realistyczne rozwiązanie tego zagadnienia. Jeżeli mamy pancerz 5 poziomu to da się go spenetrować pociskami 6,7,8 i wyższych poziomów. Nie da się go natomiast spenetrować pociskami 4,3,2 i 1 poziomu. Pocisk 5 poziomu ma szansę spenetrować pancerz 5 poziomu, ale nie jest to regułą. O tym zadecyduje zdarzenie losowe, prawdopodobnie rzut kostką. Penetracja maleje wraz z odległością więc w przypadku niektórych czołgów (np. długolufowych wersji Panzer III i T-34) słabsze czołgi powinny dążyć do skrócenia dystansu gdyż z większych odległości szanse na penetrację są praktycznie zerowe.
 


Mamy nadzieję że co nieco rozjaśniliśmy. Czekamy na Wasze pytania! Wkrótce kolejne newsy.


  

J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...