wtorek, 23 sierpnia 2016

Lista uzbrojenia - Włochy Faszystowskie

Lista uzbrojenia - Włochy Faszystowskie


Czołgi, tankietki i działa samobieżne:
Carro Veloce L3/35
Fiat 3000 Model 21
Fiat 3000 Model 30
Carro Armato L6/40
Carro Armato M11/39
Carro Armato M13/40
Carro Armato M15/42
Carro Armato P26/40
Semovente L40 da 47/32
Semovente da 75/18 M40/M41/M42
Semovente da 75/34 M42
Semovente da 105/25 M43

Samochody:
Fiat 626
Autoblinda 41

Artyleria:
Cannone da 47/32 M35
Obice da 75/18 modello 35
Obice da 149/19 modello 37
Cannone-Mitragliera da 20/77(Scotti)
Cannone da 90/53 modello 41

Samoloty:
Fiat CR-32
Fiat CR-42
Fiat G.50 Freccia
FIAT G.55 Centauro
Macchi MC.200 Saetta
Macchi MC.202 Folgore
Macchi MC.205 Veltro
Breda Ba.65
Fiat BR 20
Savoia-Marchetti SM.79
 


piątek, 19 sierpnia 2016

Wozy Bojowe Świata - IS-2 tom III

Wozy Bojowe Świata - IS-2 tom III

Kilka dni po premierze „Wozy bojowe” podesłały nam trzeci numer swoich monografii - tym razem traktujący o sowieckim czołgu ciężkim IS-2. Czołg ten znajdzie się w naszej grze, więc monografia dotycząca go jest dla nas dużą pomocą. Poza tym, jest to jedna z naszych ulubionych konstrukcji z okresu drugiej wojny światowej.

Tak jak w poprzednich dwóch tomach monografia została podzielona na działy takie, jak: historia rozwoju, opis techniczny, organizacja jednostek i zastosowanie bojowe. Narodziny tej konstrukcji zostały opisane od momentu ewolucji czołgu KW, z której wreszcie ukształtował się czołg nazwany pseudonimem dyktatora. Opisano także proces produkcji i wprowadzane podczas niej modyfikacje. Omówiono także gruntowny program modernizacyjny tych maszyn do standardu IS-2M. Dla nas jako twórców bardzo istotne były działy o organizacji jednostek i wykorzystaniu bojowym omawianej konstrukcji. Ilość wyprodukowanych czołgów oraz zorganizowanie jednostek bojowych czołgów ciężkich nie miały odpowiedników w żadnym innym kraju. Pułki czołgów ciężkich gwardii składały się z 21 pojazdów. Potem zaczęto organizować także Brygady liczące po 65 ciężkich czołgów. Dla porównania batalion Tygrysów liczył 45 maszyn. 



 W monografii znajdziemy opis zastosowania bojowego „Stalinów” w armii czerwonej podczas wojny, ale bardzo dużo miejsca poświęcone jesttakże ich zastosowaniu w LWP. Opisane zostały wszystkie cztery Polskie pułki, choć tak naprawdę jedynie dwa zdołały wziąć udział w walkach. Została przedstawiona także służba ISów po wojnie w armii czerwonej, LWP oraz wielu innych krajach. Tutaj olbrzymi plus dla autorów. Bardzo interesowała mnie służba „Stalinów” na Węgrzech, w Chinach, NRD czy Kubie i dzięki monografii Wozów Bojowych mogłem zaspokoić swoją ciekawość. Informacje zawarte w tych rozdziałach będą pomocne także przy tworzeniu dodatków do gry, w których pojawią się omawiane czołgi.

Podsumowując - trzeci numer Wozów Bojowych to kolejna świetna monografia. Jest ona dla nas wielką pomocą przy tworzeniu gry. Wszystkich, którzy jeszcze nie zakupili monografii zachęcamy i odsyłamy do sklepu (link na dole). Naprawdę warto, kawał wiedzy w przystępnej cenie!
PS. Uważni znajdą na pewno w monografii ciekawostkę związaną z serialem „Czterej pancerni i pies”.
Link do sklepu ->  http://obronnosc.pl/e-sklep/

środa, 10 sierpnia 2016

Lista uzbrojenia - III Rzesza

Lista uzbrojenia - III Rzesza


  Czołgi:
Panzer II Ausf. C
Panzer II Ausf. F
Panzer II Ausf. L
Panzer 35(t)
Panzer 38(t)
Panzer 38(t) Ausf. E
Panzer III Ausf. E
Panzer III Ausf. G
Panzer III Ausf. H
Panzer III Ausf. J
Panzer III Ausf. M
Panzer III Ausf. N
Panzer IV Ausf. C
Panzer IV Ausf. E
Panzer IV Ausf. G
Panzer IV Ausf. J
Panzer V Panther
Panzer VI Tiger
Panzer VI Tiger II

Działa samobieżne i niszczyciele czołgów:
Wespe
Stug III Ausf. E
Stug III Ausf. G
Hummel
Marder II
Marder III
Hetzer
Jagdpanzer IV
Jagdpanzer IV L70
Nashorn
Ferdinand
Elefant
Jagdpanther
Jagdtiger
Sturmpanzer IV Brummbär
Sturmtiger

Samochody:
Opel Blitz
Sd.Kfz.251
Sd.Kfz.251 KwK38
Sd.Kfz.251 KwK40
Sd.Kfz 231
Sd.Kfz 233
Puma

Wozy ewakuacyjne i przeciwlotnicze:
Bergepanzer III
Bergepanzer Tiger (P)
Bergepanther
Wirbelwind

Artyleria:
PaK 36
PaK 38
Pak 40
Pak 43
10,5 cm Feldhaubitze 18
15 cm Feldhaubitze 18
37mm Flak 38
Flak 18

Samoloty:
Messerschmitt Me 109E
Messerschmitt Me 109F
Messerschmitt Me 109G
Messerschmitt Me 109K
Focke-Wulf Fw 190A8
Messerschmitt Me 262
Messerschmitt Me 110
Junkers Ju 87B "Stuka"
Junkers Ju 87G "Stuka"
Dornier Do 17
Heinkel He 111
Junkers Ju 88
Arado Ar 234
 

środa, 27 lipca 2016

IS-2 vs Tiger

IS-2 vs Tiger

Porównanie niemieckiego Tygrysa i radzieckiego IS-2. 

Dzisiaj mamy dla Was małe porównanie dwóch czołgów z naszej gry. Ich statystyki w naszej grze opracowaliśmy oczywiście na podstawie rzeczywistych danych technicznych. A więc do dzieła!




Pancerz
Jeżeli chodzi o ochronę pancerną górą jest zdecydowanie czołg radziecki. Jeżeli chodzi o kadłub mamy tutaj 10 poziom z przodu oraz 5 z boku i tyłu. U Tygrysa przedni pancerz jest 6 poziomu, a boczny i tylny również 5. Wieże mają podobne opancerzenie jak kadłuby czołgów.

Działo 
Obie konstrukcje mają maksymalny zasięg strzału jeśli chodzi o czołgi w naszej grze. Penetracja Tygrysa jest większa (9,8,7,6,5) niż IS-2 (8,7,6,5,4), ale radziecki czołg ma specjalne bonusy z powodu armaty dużego kalibru. Jego pociski mogą eliminować wrogie czołgi bez konieczności penetracji pancerza.

Karabin maszynowy
Oba pojazdy posiadają karabin maszynowy do walki z piechotą. U Tygrysa jest on z przodu w kadłubie, a u IS-2 z tyłu w wieży. Można nimi prowadzić ogień niezależnie od działa.

Amunicja
Oba pojazdy mogą używać zarówno amunicji przeciwpancernej jak i burzącej. Tutaj zdecydowanie wygrywa Tygrys. 10 pocisków niemieckiego czołgu w porównaniu z 3 pociskami konstrukcji z ZSRS robi różnicę.

Prędkość, silnik, zużycie paliwa
Te parametry są jeszcze w trakcie opracowywania. Jednak na podstawie rzeczywistych danych technicznych wiemy że IS-122 posiada silnik diesla, a Tiger silnik benzynowy. Ma to znaczenie przy przejmowaniu surowców i pojazdów przeciwnika. Tygrys ma także większe zużycie paliwa, które zostanie odwzorowane w naszej grze.

Masa
Czołg radziecki waży "tylko" 46 ton, a Panzer VI aż 11 ton więcej. Ma to znaczenie między innymi przy pokonywaniu mostów. "Stalin" jest w stanie "załapać się" na przeprawę przez mosty które nie dadzą rady udźwignąć Tygrysa.

Związki taktyczne
Podstawową jednostką dla Tigerów jest batalion ciężkich czołgów który w naszej grze odpowiada zwykle 5 pojazdom. Podstawową jednostka taktyczną w której skład wchodzi IS-2 jest pułk czołgów ciężkich gwardii składający się w naszej grze z 3 pojazdów. Niewielka ilość amunicji oraz niewielka ilość czołgów w jednostce sprawiają że wykorzystanie Stalina jest dość ograniczone. Dostępne będę jednak także brygady czołgów ciężkich gwardii składające się z 7 ISów zgodnie z tym jak to miało miejsce w rzeczywistości.






Jak zwykle zachęcamy do zadawania pytań. Będziemy wdzięczny za wszelkie uwagi. Dajcie znać co myślicie :)


poniedziałek, 18 lipca 2016

Wozy Bojowe

Wozy Bojowe


Proces tworzenia gry składa się z wielu etapów. Oprócz projektowania modeli i kreowania systemu rozgrywki, równie ważne jest pozyskiwanie informacji. W celu odnalezienia potrzebnych nam wiadomości przeszukiwaliśmy fora internetowe, wertowaliśmy książki i oglądaliśmy filmy dokumentalne. Nierzadko korzystaliśmy także z czasopism o tematyce militarnej. Szczególnie przydatne były monografie pojazdów bojowych. Tak się składa, że w maju zaczęła ukazywać się nowa seria tego typu. 

„Wozy bojowe” idealnie wstrzeliły się w to, czego potrzebowaliśmy. Ale po kolei. Przy tworzeniu gry najbardziej użyteczne są dla nas właśnie monografie. Są one pewnym źródłem wiedzy, w którym znajdujemy dane dotyczące parametrów technicznych danego pojazdu, jego użycia w poszczególnych bitwach oraz organizacji jednostek, w których służył. Te trzy informacje są niezbędne do tworzenia gry. Prawie równie ważne są dla nas wzory malowań oraz schematy. To wszystko oczywiście znajdziemy w „Wozach bojowych”. Ponadto dowiemy się także jak wygląda proces produkcyjny, a także czy zachowały się jakieś egzemplarze danych pojazdów. Akurat te rzeczy przy tworzeniu gry nie mają większego znaczenia, ale dla nas - jako miłośników broni pancernej – są niezmiernie ważne

Informacje zawarte w „Wozach bojowych” i innych monografiach są o wiele bardziej szczegółowe i rzetelne od tego, co znajdziemy na popularnej Wikipedii. Mówi się, iż wiedza kosztuje - okazuje się, że niekoniecznie. Dwadzieścia złotych to naprawdę niedużo jak na sto stron monografii. Jestem właśnie po lekturze dwóch pierwszych numerów i z czystym sumieniem mogę je polecić. Siłą rzeczy wiele informacji musi pokrywać się z innymi dostępnymi opracowaniami. Jednak tutaj znajdziemy jeszcze więcej. Jak dla mnie szczególnie „zaplusowały” informacje dotyczące zakupu Tygrysa przez Japończyków, służbyPanzer VI w armii Węgier oraz opis działań Tygrysów w obronie Berlina. Podczas obrony stolicy III Rzeszy panował wielki chaos, toteż ciężko odnaleźć jakiekolwiek informacje na temat tego, jakie pojazdy i z jakich jednostek brały w niej udział. Kolejną zaletą jest rozdział o użyciu bojowym Tigerów z podziałem na Afrykę, Sycylię, Włochy, Front Zachodni i Wschodni. Dla zwykłego czytelnika nie ma to większego znaczenia, ale nam pozwoli o wiele lepiej usystematyzować informacje przy tworzeniu bitew.

Drugi numer „Wozów bojowych” dotyczy Leoparda 2. Jest to czołg współczesny i siłą rzeczy nie znajdzie się w naszej grze, ale monografie czołgów podstawowych trzeciej generacji w języku polskim są na wagę złota. Podobnie jak w pierwszym numerze, znajdziemy tu informacje o projektowaniu czołgu, jego procesie produkcyjnym, służbie i zastosowaniu bojowym. Wszystko to uzupełnione zostało fotografiami, wzorami malowań i schematami. Warto się tym zainteresować – chociażby ze względu na to, że Leopardów 2 w wersji A4 i A5 używa wojsko polskie.

Podsumowując- „Wozy bojowe” to bardzo ciekawe wydawnictwo. Czasopismo jest dla nas bardzo pomocne przy tworzeniu gry. Serdecznie polecamy!
 

J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...