czwartek, 23 czerwca 2016

M26 Pershing - zastosowanie podczas II wojny światowej

M26 Pershing - zastosowanie podczas II wojny światowej

Rozwój M26 podczas II Wojny Światowej przedłużał się za sprawą dużej ilości czynników, najważniejsze było sprostanie wymaganiom Army Ground Forces Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu, tylko pierwsze 20 seryjnych czołgów M26 (T26E3) uczestniczyło w Europie w styczniu 1945 w ostatnich walkach II wojny światowej. 

Słabości czołgów Stanów Zjednoczonych zostały obnażone po raz kolejny podczas Ofensywy w Ardenach. Brytyjskie Siły pancerne były nieco lepiej wyposażone by stanąć do walki z pojazdami Panzerwaffe.. 22 grudnia 1944, podczas gdy bitwa o wybrzuszenie nadal trwała, nowe czołgi T26E3 miały być dostarczone do Europy. Niespodziewana ostatnia wielka ofensywa III Rzeszy na zachodzie raz na zawsze udowodniła że T26 są potrzebne. 20 pierwszych egzemplarzy zostało wysłanych w pierwszym transporcie do Antwerpii  w styczniu 1945. Zostały przydzielone do pierwszej armii i rozdzielone między trzecią i dziewiątą dywizję pancerną. Przed zakończeniem wojny miało zostać wysłanych do Europy 310 czołgów tego typu, ale tylko pierwsze 20 modeli zdołało wziąć udział w walkach.

W lutym 1945, Generał Gladeon Barnes, dowódca Sekcji Poszukiwań i Rozwoju Armii, stanął na czele specjalnej drużyny działającej na Europejskim Teatrze działań, tzw. „Zebra Mission”. Jej celem było nadzorowanie nowej broni jaką były czołgi T26E3.

Po przetrenowaniu załóg czołgów, T26E3 weszły do akcji 25 Lutego, w składzie 3 dywizji pancernej w bitwie o Rzekę Rur. 26 lutego, jeden z T26E3 nazwany Fireball, został wyeliminowany, wciągnięty w zasadzkę w Elsdorf, podczas ostrzeliwania zapory. Pershing otoczony ogniem, był w niekorzystnej sytuacji. Czołg Tygrys wystrzelił trzy razy z odległości 91 m. Fireballa wkrótce naprawiono i wrócił do służby 7 marca.

Krótko potem, także w Elsdorf, inny T26E3 wyeliminował Tygrysa i dwa Panzer IV. Tygrysa unieszkodliwił z odległości 820m z amunicją 90-mm HVAP T30E16. Fotografie wyeliminowanego czołgu Tygrys I  w książce Hunnicutta pokazały penetrację jaką dokonał pocisk wystrzelony z 90mm armaty.

6 marca, w Kolonii, T26E3 wyeliminował Panterę obok Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii, po tym jak Pantera wyeliminowała co najmniej jeden M4 Sherman. Akcja została nagrana przez kamerzystę  z Signal Corps.


Tego samego dnia, inny T26E3 został wyeliminowany z mieście Niehl, niedaleko Kolonii, przez 88m pocisk przeciwpancerny z odległości ok. 270m (wystrzelony prawdopodobnie z Nashorna). Były jeszcze dwa inne spotkania zawierające T26E3, wyeliminowano jednego Tygrysa I podczas walki w Kolonii oraz Panzer IV w Mannheim. T26E3 z 9 dywizją pacnerną uczestniczył w akcji bojowej podczas walk o rzekę Rur z jednym Pershingiem, który nie mógł walczyć, ponieważ uszkodziły go dwa pociski niemieckie 150mm.

Cztery T26E3wcielono do 9 dywizji pancernej aby zając most Ramagen, dostarczając wsparcie, aby przejąć most, zanim Niemcy zdążą go wysadzić. Kilka innych czołgów dywizji były zdolne do tego, by przekroczyć most, ale T26E3 były za duże i zbyt ciężkie, by przejść przez uszkodzony most. Czołgi musiały czekać 5 dni by przekroczyć rzeki na barkach. Mosty Europy miały często zbyt małą nośność dla najcięższych pojazdów pancernych. Było to jedną z obiekcji na temat wysyłania ciężkich czołgów do Europy.

 

Super Pershing

Jeden egzemplarz Super Pershinga został wysłany do Europy. Wiele z akcji tego czołgu, które miały miejsce na wojnie, zostały zwarte w Another River, Another Town, Johna Irwina. Zaloga opisał w swojej książce 3 akcje. 4 kwietnia, Super Pershing zniszczył niemiecki czołg. Było to z odległości 1400m. 12 kwietnia Super Pershing wyeliminował niemiecki czołg nieznanego typu. 21 kwietnia, Super Pershing został zaangażowany do krótkiej walki z niemieckim czołgiem identyfikowanym jako Tygrys II. Został on wyeliminowany przez Super Pershinga.  Irwin opisał czołgi jako Tygrysy, ale Zaloga nie był tego pewien. Po wojnie, jedyny Super Pershing w Europie był ostatnio sfotografowany w Kassel (Niemcy).

 

 

 

J. T. Hartman - Czołgista z11 Dpanc od bitwy w Ardenach po dzień zwycięstwa

Od kilku dni, przeglądając strony o tematyce pancernej, zacząłem natrafiać na reklamy nowej książki związanej z tą tematyką. „Czołgista...